Investuj do indexu! Radí mi mladík na telefonu

Led 2, 2023 | Analýzy a informace, Ekonomika, Pro jednotlivce a malé komunity

Zazvonil mi telefon. Příjemný mladý muž se představil, a zeptal se mě, jaké mám zkušenosti s investováním. A jestli jsem už někdy investoval do akciových indexů. Akciové indexy totiž padly, a právě teď je skvělá příležitost levně nakoupit a hodně vydělat. Okamžitě jsem si vzpomněl na jeden podcast s Radovanem Vávrou, ve kterém tvrdil, že pravidelné investování je to nejlepší, co pro svou finanční budoucnost můžeme udělat. Protože s tím, jak roste ekonomika, rostou i akciové indexy. Ano, občas sice propadly, ale vždy se vrátily na svou původní hodnotu a dál rostly. Nemá proto smysl nějak časovat začátek investování. A hlavně, důležitá je PRAVIDELNOST! Když toto dodržíte, a budete takto pravidelně investovat, tak to by bylo, abyste se nastali rentiéry!

OK, tvrzení vypadají dobře, tak se na to pojďme podívat.

Neustálý růst indexů

Začneme neustálým růstem

Dow Jones Industrial Avarage (DJIA)

Když se podíváme na vývoj Indexu Dow Jones Industrial Avarage (DJIA) vlastně můžeme být z dlouhodobého hlediska nadšeni. Graf sice kolísá, ale rostoucí trend je tam vidět. HURÁ! Totiž HURÁ??? 

Za povšimnutí totiž stojí krize 2008, která začala propadem někdy v listopadu 2007, a index se na stejnou hodnotu dostal až někdy v březnu 2013. Tedy to trvalo nějakých 5 a čtvrt roku než se index “vzpamatoval”. Podobných, i když kratších propadů si můžeme všimnout více. Včetně kovidového roku 2020 a válečného roku 2022.

Přesto to vypadá, že Index DJIA roste jako by byl na steroidech a základní tvrzení je správné. Platí to i o dalších indexech? 

Stoxx 50 

Abychom nechodili daleko, můžeme se podívat na index Stoxx 50, který zahrnuje 50 největších společností v eurozóně a investoři jej často považují za ukazatel zdraví evropského hospodářství. 

Při pohledu na vývoj hodnoty tohoto indexu to spíše vypadá, že evropský index a tedy vlastně i evropská ekonomika, spíše stagnuje s nějakými propady mezi 07.2015 až 04.2017 (cca 2 roky), 07.2018 až 08.2019, 12.2019 až 02.2021 a nyní v době válečné a energetické krize…

Závěr 

Když srovnáme oba 2 grafy přicházejí šťouravé otázky: “Jakpak to, že americký index vesele roste a evropský spíše stagnuje? Jak moc se hodnota amerického indexu opírá o výkon ekonomiky, o výkon firem jejichž akcie jsou zahrnuty v indexu? A nakolik je to jen zbožné přání nebo kasíno pro investory? Nakolik je Dow Jones náchylný na paniku a rychlé zhroucení, pokud je jeho cena odtržena od reality a opírá se o víru, že poroste?”

Nebo obráceně – pokud je s DJIA vše v pořádku znamená to, že v době ekonomického zázraku Evropa stagnuje? Je to známka stability nebo je před zhroucením?

JAK velké to je RIZIKO pro laického investora, který věří finančním “poradcům” a samozvaným guruům? A nenechte se mýlit – toto riziko nesete jen vy smi. Poradce dostane provizi ať už to dopadne jakkoliv.

Pravidelné investování 

Nyní se pojďme kouknout na to pravidelné investování. Předpokládejme, že cílem odkládání by mělo být zhodnocení úspor natolik velké, abychom z nich dokázali žít i po zohlednění inflace a nákladů spojených s nákupem a prodejem indexu. Mezi tyto náklady pro jednoduchost počítáme poplatky za nákup a prodej (nastavili jsme je celkem na 2%) a také kurz koruny vůči měně ve které je index veden. A protože většina z nás není banka abychom obchodovali za kurz ČNB náhodně jsem vybral kurzovní historii ČSOB.

V simulacích proto budeme pravidelně spořit 1 000 Kč, a zohledníme inflaci a kurz koruny. Zároveň spoření porovnáme se spořením “do polštáře”, tedy jako byste odložili každý měsíc tisícovku do šuplíku. 

A nyní k simulacím 

Dow Jones Industrial Avarage (DJIA) 

Pokud se na graf podíváme, tak je potřeba opět dát za pravdu “poradcům”. Tedy až donedávna. Graf v dlouhodobé perspektivě pěkně roste a obě křivky (jak zachování hodnoty, tak hodnoty peněz ukládaných do polštáře) zůstávaly pod výnosem pravidelného investování. Sice výnos neporážel inflaci o “parník”, ale alespoň byl stále mírně nad inflací. To platilo (s výjimkou Covidu) vlastně po celou dobu. Zásadně se to změnilo až v listopadu 2021 s energetickou krizí. Jsem dalek tomu, abych tady tvrdil, že teď už jedeme jen z kopce (při všech těch krizích politických, energetických, finančních, enviromentálních,…). Spíš to na mě dělá dojem budoucí nestability a dost vysoké pravděpodobnosti, že index bude nestabilní a pravěpodobně porážet inflaci nebude. Alespoň po nějakou tu dobu než to rupne.

Stoxx 50 

Jako Evropa se hrdě počítáme k vyspělé, západní ekonomice. Jestli opravdu tento index představuje jakýsi ukazatel stavu ekonomiky Evropy, tak ať si HDP říká co chce, něco shnilého je ve státě dánském. Proč? No když investování do indexu přestalo porážet inflaci někdy koncem roku 2017 je otázka JAK na tom tedy ve skutečnosti jsme. Je ale pravda, že je to pořád lepší než úspory v polštáři. Na druhou stranu – ty vám jen tak nezmizí s nějakým propadem.

Závěr

Já osobně bych byl na investování do indexů velmi opatrný. Jak se zdá, žádné zázraky se neudály a budoucnost je nejistá. Jinými slovy poměrně velké riziko pro mizerný výsledek.

Jasně, dá se hrát s nastavením parametrů. Jako například, že cena transakce je menší než 2%. Dá se také uvažovat o tom, že s rostoucí inflací by se měla i zvyšovat investovaná částka. A podívat se, jaký by to mělo vliv.

Mě samotného vede toto modelování k zamyšlení jak dál.

Je jedno kdy, ale je potřeba začít. Časování nemá smysl.

Toto je asi poslední část rad finančních poradců.

Podíváme se tedy jak by vypadalo pětileté investování, když bychom ho začínali po půl roce.

Abych blíže vysvětlil myšlenku a na ní navazující metodiku. Řekněme, že investujeme 5 let a začneme červnu 2012. Na konci tohoto období index prodáme a zohledníme, jakou hodnotu mají peníze, které nám přistanou na účtu (zohledníme inflaci a kurz koruny). Podobnou simulaci provedeme jako bychom začali investovat v prosinci 2012, v červnu 2013 a tak dále. Výsledky jednotlivých investičních “období” vyneseme do grafu a uvidíme. Tedy co bod v grafu to výsledek investování za 5 let, které začalo v měsíci na ose x.

Pokud je tvrzení správné, měl by být výsledek zhruba stále stejný. Nebo lépe (s rostoucí ekonomikou) bychom měli sledovat rostoucí trend.

lllTento graf byl i pro mě překvapením. Opravdu jsem nečekal, že čím později se začalo investovat, tím hůř investice poráží inflaci. (Ano, můžeme diskutovat nad tím, jestli 5 let je dostatečně dlouhý investiční horizont a podobně.

Nečekal jsem, že bude jasný klesající trend ve výnosnosti investice i ve schopnosti porazit inflaci. Zaskočilo mě, že investovat do index Stoxx 50 se přestalo vyplácet někdy v druhé polovině roku 2013. A že steroidy nabušený index DJI na tom není o moc lépe.

Závěr

Z mého pohledu to vypadá, že tvrzení o tom, že je jedno kdy, ale je potřeba začít, se nepotvrdilo. Vlastně mi vychází, že čím později tím hůře, a začít investovat nyní by bylo opravdu velmi riskantní.

Ano, souhlasím, nelze jednoduše proložit přímku a očekávat, že to tak bude pokračovat i do budoucnosti. Posledních 10 let ale byl sešup a to jsme prosperovali. Jak bude vypadat stagnace nebo recese o které se všude mluví?

Celkové shrnutí

Po analýze, kterou jsem si udělal, a o kterou jsem se s vámi podělil mám velké pochybnosti o investování do indexů a o ekonomice jako takové.

Zdá se, že poradci mají pravdu při zpětném pohledu. Pokud jsem někdy před více jak 10 lety pravidelně investovali do indexu DJI (a podobných amerických a nejlépe sami, bez investiční firmy a jejích poplatků) měli jste slušnou šanci si uchovat hodnotu investovaných peněz a ještě být v plusu. V nejlepších okamžicích i o více než 50%. Což zní hodně dobře. To ale platilo do začátku energetické krize.

Co už nikdo neřekne, že čím později jste začali investovat tím hůř porážíte inflaci (a kurz koruny) a od určitého okamžiku se zdá, že je snad lepší nechávat si  peníze doma nebo je dávat do banky na spořící účet.

Dále to vypadá, že ekonomika, a hlavně ta Evropská – měřeno výnosem investice – dlouhodobě spíše stagnuje než že by rostla. Což je pro ekonomiku založenou na růstu dost blbá zpráva.

Ale možná se mýlím a nějaký ekonom by mi vysvětlil, že je to vlastně takto v pořádku.

Články na podobná témata

0
Zajímá nás, co si myslíte. Prosíme, podělte se v komentáři.x
×