Populace zvířat od roku 1970 průměrně poklesly o téměř 70%!

Říj 20, 2022 | Enviromentální krize, Připravenost, Pro jednotlivce a malé komunity

Zdroj: TheGuardian (zkráceno a upraveno)

Populace volně žijících živočichů na Zemi klesly za necelých 50 let v průměru o 69%. Je to tím, že (podle předních vědeckých studií – odkazy v textu) lidé nadále kácí lesy, znečišťují v průmyslovém měřítku a svou spotřebou jdou za hranice možností planety. Od otevřeného oceánu až po tropické deštné pralesy rychle mizí množství ptáků, ryb, obojživelníků a plazů. Podle dvouleté zprávy WWF a Zoologické společnosti Londýna (ZSL) „Living Planet Report“ mezi lety 1970 a 2018 populace zvířat klesla v průměru o více než dvě třetiny.

Mnoho vědců se domnívá, že žijeme v šestém masovém vymírání – největšímu od dob dinosaurů – a že je poháněno lidmi. 89 autorů zprávy naléhá na světové lídry, aby na prosincovém summitu Cop15 v Kanadě dosáhli ambiciózní dohody a snížili emise uhlíku a omezili globální oteplování pod 1,5 °C v tomto desetiletí. A aby zastavili nekontrolovatelné ničení přírody.

Index živé planety kombinuje globální analýzu 32 000 populací 5 230 živočišných druhů, aby změřil změny v hojnosti volně žijících živočichů napříč kontinenty a taxony, čímž vytváří graf podobný „akciovému indexu“ života na Zemi (tomu by mohli ti, kteří jsou zaměřeni na spekulace a zisk rozumět).

Latinská Amerika a karibská oblast – včetně Amazonie – zaznamenaly nejstrmější pokles průměrné populace volně žijících živočichů 94% za 48 let. Tanya Steele, výkonná ředitelka WWF-UK, uvedla: “Tato zpráva nám říká, že nejhorší poklesy jsou v regionu Latinské Ameriky, domově největšího deštného pralesa na světě, Amazonie. Míra odlesňování se zrychluje a zbavuje tento jedinečný ekosystém nejen stromů, ale i volně žijících živočichů, které na nich závisí. A v konečném důsledku schopnosti Amazonie jednat jako jeden z našich největších spojenců v boji proti změně klimatu.”

“Navzdory vědě, katastrofickým projekcím, vášnivým projevům a slibům, hořícím lesům, zatopeným územím, rekordním teplotám, bouřím, povodním a vysídleným milionům lidí, světoví lídři nadále sedí a sledují, jak nám náš svět hoří před očima,” řekla také Tanya Steele. “Klimatická a enviromentální krize, jež jsou vzájemně propojené, nejsou nějakou vzdálenou hrozbou, kterou naše vnoučata vyřeší pomocí dosud neobjevených technologií.

A dodala: “Potřebujeme, aby ukázali, že to myslí vážně s pomocí lidem, přírodě a ekonomice prosperovat tím, že zajistí, aby byl dodržen každý slib pro náš svět. Neúspěch nebude ani zapomenut, ani odpuštěn.”

Robin Freeman, vedoucí oddělení ukazatelů a hodnocení v ZSL, řekl, že je jasné, že lidstvo narušuje samotné základy života a je třeba naléhavě jednat. “Abychom viděli jakékoli ohýbání křivky ztráty biologické rozmanitosti … není to jen o ochraně, je to o změně (myšlení), výroby a spotřeby. A jediný způsob, jak budeme schopni to vyžadovat, je mít jasné a měřitelné cíle, které požadují obnovu hojnosti, snížení rizika vyhynutí a zastavení vymírání na Cop15 v prosinci. “

Náš komentář

(tedy názor nebo úhel pohledu)

Přístup k tomuto obsahu je

ZDARMA

po přihlášení nebo registraci

0
Zajímá nás, co si myslíte. Prosíme, podělte se v komentáři.x
×