JAK a PROČ ověřovat fakta – prof. Peter Staněk – probíhá vrchol neporovnatelně děsivějších přírodních změn – To jako vážně?

Srp 24, 2022 | Enviromentální krize, Pro jednotlivce a malé komunity, To jako vážně?

To jako vážně?

Jedna z klíčových schopností pro připravenost a resilienci je umět pracovat s informacemi. Až na základě dobře vyhodnocených informací máme šanci udělat dobrá rozhodnutí. 

Víme, je to těžké. Žijeme v zemi se svobodou slova, ale se žádnou odpovědností za důsledky, a etikou predátora. A tak jsme zahrnováni “názory”, polopravdami, manipulacemi, propagandou. Manipulováni, a jsou k tomu využívány nejnovější poznatky z výzkumů v této oblasti.

V beReady4 se postupně budeme věnovat něčemu, čemu se říká kritické myšlení, a manipulativním metodám. Ač o těchto metodách bylo napsáno a namluveno již mnoho, půjdeme na to střízlivě a použijeme stejné principy na sebe sama. Ony totiž mají dvojí ostří a jejich použití ad-absurdum rozebere a zpochybní úplně vše. A to opravdu není pro drtivou většinu populace.

Jako pěknou ukázku přemýšlení nad výroky jsme si vybrali kousek z rozhovoru pana profesora Staněka. Nic proti panu profesorovi nemáme, jen se se nám hodil z několika důvodů:

  1. Jedná se o dost silné, pro další úvahy určující stanovisko bez jakékoliv opory, které je jako stvořené k ověření faktů. O toto ověření jsme se ve videu pokusili. A o následné zhodnocení relevantnosti nebo pravděpodobnosti, že informace je správná.
  2. Jsou v ní krásně slyšet manipulativní techniky, které (když se na ně nezaměříme) nemusíme ani postřehnout. Často fungují na podvědomé úrovni, a když nás na to někdo upozorní, tak rozumově řekneme, že nás na to samozřejmě nenachytá. Abychom byli fér – nevíme jestli je pan profesor použil záměrně, nebo je ze své učitelské praxe takto zvyklý přednášet a studenty zaujmout a dělá to nevědomky.

Bodu 2 jsme se ale ve videu nevěnovali. Zaměřili jsme se na předvedení “zdravé skepse” a ověřování faktů.

Rádi bychom se s vámi na závěr podělili o jeden postřeh, který se tak často neomílá:

Realita většinou nebývá pompézní. Pokud se někdo snaží vzbudit vaše nejhorší obavy nebo strach, a brnká na temné emoce jako je nesnášenlivost nebo nenávist, nebo naopak je příliš pozitivní měli byste být ostražití a tvrzení si ověřit. Nejlépe z nezávislých zdrojů.

0
Zajímá nás, co si myslíte. Prosíme, podělte se v komentáři.x
×